Repræsentantskab 2017 | Danske Sømands- og Udlandskirker

Medlemmer af DSUKs repræsentantskab 2017
Listen bliver løbende opdateret i takt med, vi modtager de rette oplysninger.
Denne liste er gældende pr. 31. juli 2017.

Bestyrelsen (15)
Anne E. Jensen (formand)
Inge Kjær Andersen (næstformand)
Marianne Christiansen
Peter Skov-Jakobsen
Steen Skovsgaard
Carsten Bøgh Pedersen
Per Poulsen Hansen
Ole Stevns
Anders Vestergaard
Peter Lynggaard Jacobsen
Finn Egeris Petersen
Carl Bjarkam (indtrådt 1. April 2016)
Vibeke Nyborg
Kirsten Termøhlen
Bjarne Tvilde

Valgt I stifterne

Fyens stift (5)
Hans Vestergaard Jensen (fmd.)
Conny B. Frederiksen
Søren Hansen
Ingeborg Alslev
Lotte Olsen

Haderslev stift (5)
Borghild Larholm
Sigrid Petersen
Iver H. Ottosen
Ulf Hedemann
Kirsten Vigen Clausen (fmd.)

Helsingør stift (5)
Kirsten Tølbøl Kramhøft
John Birkemose
Erik Larsen
Birthe Bendixen
Otto Bendixen (fmd.)

Københavns stift (5)
Vivian Munch Petersen
Kristian Sørensen
Frank B. Christensen
Charlotte Mejlshede
Karen-Lisbeth Rasmussen

Lolland Falster stift (5)
A.O. Andersen
Jens Lollike
Nils Roland (fmd.)
Søren Winther Nielsen
Tom Friis

Ribe stift (5)
Thomas Stougaard
Else Stougaard
Hanne Mette Drøgemüller
Ellen Margrethe de Place
Jens Thue Harild Buelund (fmd.)

Roskilde stift (5)
Frank Madsen
Jonna Strøyer Heefelt
Frede Jørgensen Tramm
Flemming Henriksen
Anne Rosendal

Viborg stift (5)
Henrik Forman (fmd)
Ane Marie Fuglsang Breum
Marlene Sigh
Poul Lilleør

Aalborg stift (5)
Kaj A. .Jørgensen
Jytte Lind Kobstrup
C.C. Jessen
Birgit Hjortlund
Poul Back Jensen

Aarhus stift (5)
Gunnar Kasper Hansen
Henning Nielsen
Kate Hornbek
Kristine Aaen Jørgensen
Knud Erik Aaen Jørgensen

Valgt af sømands- og udlandskirker (54)
Jens M Jensen og Kim A. Jacobsen (Algeciras)
Peter Vogt Jensen og Jens Frederik Olsen (Berlin)
Torben Toft og Lene Graversen (Bruxelles)
Marylin Dybhavn og Karsten Dalberg (Calgary)
Karen Maibom og Anne Raill (Dansk KFUK, London)
Helle Maigaard (Dubai)
(Edmonton)
Jens Jacobsen og Søren Eskildsen (Frederikskirken, Paris)
Arne Møller (Granly, Surrey)
(Grimsby)
Helle Senor og Jørgen Jensen (Gøteborg)
Vicky Popp Fredslund (Hamborg)
Anders Skaanning Andersen (Hong Kong)
Tommy Schneider og Arne Kristophersen (Hull)
Karina Elmquist og Michael Engbork (Luxembourg)
Ejler Wandahl og Helle Tychsen (Margrethekirken, Mijas)
Ricardo Albeck (Necochea)
Marianne Beresford og Julie Sløk (New York)
(New Zealand)
Birgitte Bach og Ulrik Maarup Iversen (Rotterdam)
Aino Askgaard og Lars Erich Stephansen (Schweiz)
Jesper Bitsch og Hans Janus (Dansk kirke i Sydfrankrig)
Kirsten Hougaard Eistrup (Singapore)
Dorte Bille Harding (Skt. Katherines, London)
Stephen Schramm og Jørgen Christian Madsen (Solkysten øst for Malaga)
Mette Southwick og Peter Maibom (Sydney)
(Toronto)
Poul Erik Rasmussen (Vancouver)

Dansk Kirke i Sydslesvig  (11)
Reimer Stollberg, Sydslesvig kreds 1
Henriette Gosvig Knudsen, Sydslesvig kreds 1
Frauke Alberts, Sydslesvig kreds 2
Jochen Arndt, Sydslesvig kreds 3
Eddie Troelsgaard Nielsen, Sydslesvig kreds 3
Helle Wind Skadhauge, Sydslesvig kreds 3
Finn Rønnow, Sydslesvig kreds 4
Bodil Heyer, Sydslesvig kreds 5
Bernd Bossemeier, Sydslesvig kreds 5
Enke Christiansen, Sydslesvig kreds 6
Lis Bewernick, Sydslesvig kreds 6

Valgt af organisationer (20)
Nicolai Wibe (Indenlandsk Sømandsmission)
Anne Marie Dalgaard (Danes Worldwide)
Søren Philip Sørensen (Handelsflådens Velfærdsråd)
Chr. Ulrich Terp (Grundtvigsk Forum)
Tom Ebbe Jacobsen (Landsforeningen af Menighedsråd)
Birger Nygaard (Folkekirkens Mellemkirkelige Råd)
Ole Buchardt Olesen (Folkekirkens Mellemkirkelige Råd)
Bent Norman Olsen (Folkekirkens Mellemkirkelige Råd)
(Søfartens Ledere)
Torben Rechendorf (Grænseforeningen)
(Folkekirken på Færøerne)
Marjun Lomaklett (Færøsk Sømandskirke)
(Færøsk Sømandskirke)
Dominique Jacobsen (Sømandskoneforeningen af 1976)
(Kirken i Grønland)
Heinrich Wichmann Pedersen (Indre Mission)
(Kirkeligt Centrum)
Gustav Schmidt Hansen (Maskinmestrenes Forening)
(Danmarks Rederiforening)
(Rederiforeningen af 2010)