Repræsentantskab 2018 | Danske Sømands- og Udlandskirker
Medlemmer af DSUKs repræsentantskab 2018

Listen bliver løbende opdateret i takt med, vi modtager de rette oplysninger.

Denne liste er gældende pr. 31. maj 2018.

Bestyrelsen (16)

Anne E. Jensen (formand)
Inge Kjær Andersen (næstformand)
Anders Vestergaard
Bjarne Tvilde
Carl Bjarkam
Carsten Bøgh Pedersen
Finn Egeris Petersen
Karina Sillesen Elmquist
Line Kofoed
Marianne Christiansen
Marianne Gaarden
Ole Stevns
Per Poulsen-Hansen
Peter Lynggaard Jacobsen
Peter Skov-Jakobsen

Valgt i stifterne

Fyens stift (5)

Anna Thorup
Anne-Marie Toft Larsen
Conny B. Frederiksen
Ingeborg Alslev
Søren Hansen

Haderslev stift (5)

Inger Hedemann
Ingrid Lind Jørgensen
Iver H. Ottosen
Kirsten Vigen Clausen
Ulf Hedemann

Helsingør stift (5)

Erik Larsen
John Birkemose
Karen Herløv
Kirsten Tølbøl Kramhøft
Otto Bendixen

Københavns stift (5)

Birgitte Grøn
Charlotte Mejlshede
Ulla Carstensen
Vivian Munch Petersen

Lolland Falster stift (5)

Nils Christensen Roland
A. O. Andersen
Jens Arthur Lollike

Ribe stift (5)

Ellen Margrethe de Place
Else Stougaard
Hanne Mette Drøgemüller
Jens Thue Harild Buelund
Thomas Stougaard

Roskilde stift (5)

Flemming Henriksen
Frank Madsen
Jonna Strøyer Heefelt
Maria Harms
Signe Rasmussen

Viborg stift (5)

Ane-Marie Fuglsang Breum
Egon Espersen
Henrik Forman
Marianne Gyldenkærne
Marlene Sigh

Aalborg stift (5)

Birgit Hjortlund
C. C. Jessen
Jytte Lind Kobstrup
Kaj Adolf Jørgensen
Poul Bach Jensen

Aarhus stift (5)

Kate Hornbek
Torben Axel Hartmann
Eskild S. Pedersen
Gunnar Kasper Hansen
Inger Lise Johansen

Valgt af sømands- og udlandskirker (56)

Algeciras: Henning Nielsen og Jens M Jensen
Australien: Mette Southwick og Peter Maibom 
Bangkok: Asbjørn Krøll
Berlin: Katrin Lück
Bruxelles: Lene Graversen og Mogens Bering Rasmussen
Calgary: Karsten Dalberg og Marilyn Dybhavn 
Cointer: Ricardo Albeck
Dansk KFUK: Anne Raill og Karen Maibom 
Dubai: Christine Bjørn 
Edmonton: Lasse Hultberg
Gøteborg: Carsten Jensen og Helle Senor
Hamborg: Amanda Winther Fugl  og Vicky Popp Fredslund 
Hong Kong + Kina:
Hull:
Arne Kristophersen og Hans-Christian Andersen 
London: Dorte Bille Harding og Jacob Christiansen
Luxembourg: Karina Sillesen Elmquist og Marie Ørgaard
Mijas: Helle Tychsen og Mogens Skriver Frandsen
New Zealand: 
New York:
Julie Sløk og Marianne Beresford 
Nice: Hans M. Janus og Jesper Bitsch
Paris: Selma Ravn og Søren Eskildsen
Rotterdam: Kristine Nordentoft Gustav og Vivi Sterkenburg
Schweiz: Aino Askgaard og Lars-Erich Stephansen
Singapore: Kirsten Hougaard Eistrup
Surrey: Arne Møller 
Toronto:
Vancouver: Poul Erik Rasmussen
Øst for Malaga: Jacob Fredelund og Kirsten Fredelund

Dansk Kirke i Sydslesvig  (11)

Anna Grete S. Jessen
Bodil Steenvinkel
Erik Johansen
Frauke Alberts
Helle Wind Skadhauge
Jochen Arndt
Viggo Jacobsen

Valgt af organisationer (19)

Færøsk Sømandskirke (2)
Folkekirkens mellemkirkelige Råd (3)
Landsforeningen af Menighedsråd (1)
Kirken i Grønland (1)
Danes Worldwide (1)
Grænseforeningen (1)
Kirkeligt Samfund/Grundtvigsk Forum (1)
Indre Mission (1)
Kirkeligt Centrum (1)
Indenlandsk Sømandsmission (1)
Sea Health & Welfare (1)
Sømandskoneforeningen af 1976 (1)
Danske Rederier, Bilfærgernes Rederiforening, Rederiforeningen af 2010 (2)
Søfartens Ledere, Maskinmestrenes Forening,CO-Søfart (2)