Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Repræsentanter 2022

Medlemmer af DSUKs repræsentantskab 2022

Listen bliver løbende opdateret i takt med, vi modtager de rette oplysninger.

Denne liste er opdateret pr. 30.06.2022.

Bestyrelsen (15)

Anne E. Jensen (formand) 
Inge Kjær Andersen (næstformand) 
Jochen Arndt 
Anders Vestergaard 
Bjarne Tvilde
Ole Stevns
Carsten Bøgh Pedersen
Per Poulsen-Hansen
Dorte Bille Harding
Hans M. Janus
Simon Kangas Larsen
Henriette Heide-Jørgensen
Marianne Christiansen
Marianne Gaarden
Peter Skov-Jakobsen

Valgt i stifterne

Fyens stift (5)

Conny Frederiksen
Birte Langelund
Søren Hansen
Anna Thorup
Jørn Bang

Haderslev stift (5)

Kirsten Vigen Clausen (fmd.)
Ulf Hedemann
Iver H. Ottosen
Sigrid Petersen
Ingrid Lind Jørgensen

Helsingør stift (5)

Otto Bendixen
Kirsten Kramhøft
Jørgen Ingberg
Ole L. Steenberg
Erik Larsen

Københavns stift (5)

Birgitte Grøn (fmd.)
Frank B. Christensen
Charlotte Mejlshede
Vivian Munch Petersen
Ulla Carstensen

Lolland-Falsters stift (5)

Nils C. Roland
Arne Oluf Andersen
Jens Arthur Lollike
Susanne Hviid
Nana Kirk Petersen

Ribe stift (5)

Hans Vestager
Thyge Kjeldgaard Nielsen
Ib Ansgar Jensen
Claus Egelund
-

Roskilde stift (5)

Søren Fahnøe Jørgensen
Jens Arndt
Frede Tramm
Gertrud Tramm
Flemming Henriksen

Viborg stift (5)

Vera Gildam
Poul Lilleør
Ane-Marie Fuglsang Breum
Egon Espersen
Aage Gildam

Aalborg stift (5)

Birgit Hjortlund
Rita Moore
Peter Sand
Poul Vernø
C.C. Jessen

Aarhus stift (5)

Kate Hornbek
Gunnar Kasper Hansen
Inger Lise Johansen
Torben Hartmann
Erik Berre Eriksen

Valgt af sømands- og udlandskirker (56)

Algeciras: Bent Erling Jakobsen og Sunneva Maria Thorsteinsson
Australien: Birgitte Maibom og Britta Bruce
Bangkok: Jill Lerche (kun 1)
Berlin: Katrin Lück og Thomas Buelund
Bruxelles: Lene Graversen og Joan Bruun Westergaard
Calgary: Karsten Dalberg og Henrik Rasmussen 
Cointer: José Christensen
Dansk KFUK: Karen Maibom og Anne Raill
Edmonton: Ingen
Gøteborg: Christina Kruse Larsen og Mathilde Wichman 
Hamborg: Bruno Bedholm og Martin Wuergau Hansen
Hong Kong: Rebecca Holm
Hull: Charlotte Theill og Arne Kristophersen
London: Bette P. Broyd og Casper Orlyk
Luxembourg: Mads S. Olufsen og Ulrik Møller
Mijas: Iben Snell (kun 1)
New Zealand:
New York: Marianne Beresford og Julie Sløk 
Nice: Jesper Bitsch og Hans Janus
Paris: Malene Bendtsen og Søren Eskildsen
Rotterdam: Kirsten Wivel og Kristine Nordentoft Gustav
Schweiz: Aino Askgaard og Agnete Brink
Singapore: Carl Bjarkham (kun 1)
Surrey: Ingen
Toronto: Simon Kangas Larsen (kun 1)
Vancouver: Poul Erik Rasmussen (kun 1)
Øst for Malaga: Karen Margrethe Engelbreckt og Bente Jensen

Dansk Kirke i Sydslesvig  (11)

Hasse Neldeberg Jørgensen
Uwe Nissen
Sanne Dahlin
Solveig Larsen
Jochen Arndt
Helle Wind Skadhauge
Alena Strelow
Kirsten la Cour 
Cecilie Brask
Anne Grete Skyt Jessen
Helene Happich

Valgt af organisationer (19)

Færøsk Sømandskirke (2):
Folkekirken på Færøerne (1):
Folkekirkens mellemkirkelige Råd (3): Ole Burchardt Olsen, Piet Schwarzenberger og Anne Birgitte Reiter
Landsforeningen af Menighedsråd (1): Tom Ebbe Jakobsen
Kirken i Grønland (1):
Danes Worldwide (1): Michael Bach Petersen
Grænseforeningen (1): Karsten N. Simonsen
Indenlandsk Sømandsmission (1): Nicolaj Wibe
Sea Health & Welfare (1): René Andersen
Sømandskoneforeningen af 1976 (1): Annemette Bjørndal Pedersen
Danske Rederier og Færgerederierne (2): Søren Thuen
Lederne Søfart, Maskinmestrenes Forening, CO-Søfart (3): Sven Thormod, Gustav Schmidt Hansen, Jens Fage-Pedersen