Repræsentantskab 2020 | Danske Sømands- og Udlandskirker
Medlemmer af DSUKs repræsentantskab 2020

Listen bliver løbende opdateret i takt med, vi modtager de rette oplysninger.

Denne liste er gældende pr. 23. juni 2020.

Bestyrelsen (15)

Anne E. Jensen (formand) 
Inge Kjær Andersen (næstformand) 
Jochen Arndt (indtrådt 1. januar 2020)
Anders Vestergaard - På valg, genopstilles af bestyrelsen
Bjarne Tvilde
Ole Stevns - På valg, genopstilles af bestyrelsen
Carsten Bøgh Pedersen
Per Poulsen-Hansen - På valg, genopstilles af bestyrelsen
Karina Sillesen Elmquist
Hans M. Janus
Carl Bjarkam
Finn Egeris Petersen
Marianne Christiansen
Marianne Gaarden
Peter Skov-Jakobsen

Valgt i stifterne

Fyens stift (5)

Conny B. Frederiksen (fmd.)
Anna Thorup
Søren Hansen
Ane-Marie Larsen
Lotte Olsen

Haderslev stift (5)

Kirsten Vigen Clausen (fmd.)
Ulf Hedemann
Iver H. Ottosen
Inger Hedemann
Ingrid Lind Jørgensen

Helsingør stift (5)

Otto Bendixen (fmd.)
John Birkemose Nielsen
Leif Lysholm Christensen
Kirsten Tølbøll Kramhøft
(ledig)

Københavns stift (5)

Birgitte Grøn (fmd.)
Frank B. Christensen
Susanne Jørgensen
Vivian Munch Petersen
Ulla Carstensen

Lolland-Falsters stift (5)

Nils Roland (fmd.)
Jens Lollike
A.O. Andersen
(ledig)
(ledig)

Ribe stift (5)

Hans Vestager (fmd.)
Bodil Toftdahl
Daniel Ettrup Larsen
Thyge Kjeldgaard Nielsen
Claus Egelund

Roskilde stift (5)

Maria Harms (fmd.)
Jens Arndt
Frede Tramm
Gertrud Tramm
Flemming Henriksen

Viborg stift (5)

Marlene Sigh
Poul Lilleør
Ane-Marie Fuglsang Breum
Egon Espersen
Aage Gildam

Aalborg stift (5)

Birgit Hjortlund
Poul Bach Jensen
C.C. Jessen
Jytte Lind Kobstrup
Annalise Andersen

Aarhus stift (5)

Gunnar Kasper Hansen (fmd.)
Eskild S. Pedersen
Kate Hornbek
Inger Lise Johansen
Leise Christensen

Valgt af sømands- og udlandskirker (56)

Algeciras: Jens M. Jensen og Kirsten H. Eistrup
Australien: Peter Maibom og Mette Southwick
Bangkok: Marianne Edelmann Krüger og Christa Lund Herum
Berlin: Katrin Lück og Jens Frederik Olsen
Bruxelles: Torben Toft og Lene Graversen
Calgary: Karsten Dalberg og Marilyn Dybhavn 
Cointer: (ledig)
Dansk KFUK: Anne Raill og Nina Bigbie
Dubai: (ledig) 
Edmonton: Kirsten Olsen og Mette Rasmussen
Gøteborg: Carsten Jensen og Lars Ulrich Kofoed 
Hamborg: Karin Schandorff og Janne Nyvold 
Hong Kong: Anders Larsen
Hull: Charlotte Theill
London: Dorte Bille Harding og Jacob Christiansen
Luxembourg: Mads Skak Olufsen og Ulrik Møller
Mijas: Mogens Skriver Frandsen og Helle Tychsen
New Zealand: Lene Sandfeld Nielsen
New York: Marianne Beresford og Julie Sløk 
Nice: Jesper Bitsch og Lene Hey 
Paris: Søren Eskildsen og Ann Grønborg
Rotterdam: Martin Nielsen og Kristine Nordentoft Gustav
Schweiz: Ole Marqversen og Aino Askgaard
Singapore: John Iversen og Carl Bjarkam
Surrey: Arne Møller  
Toronto: Sune Overgaard og Simon Kangas Larsen
Vancouver: Ebba Grey
Øst for Malaga: Karen Margrethe Engelbreckt og Bente E. Jensen

Dansk Kirke i Sydslesvig  (11)

Hasse Neldeberg Jørgensen
Mogens Lesch
Claudia Larsen 
Frauke Alberts 
Jochen Arndt
Helle Wind Skadhauge
Erik Johansen
Kirsten la Cour 
Susanne Bramsen Böll 
Bodil Steenvinkel
Helene Happich

Valgt af organisationer (19)

Færøsk Sømandskirke (2) - (ledig) 
Folkekirken på Færøerne (1)  - (ledig) 
Folkekirkens mellemkirkelige Råd (3) - Ingrid Lisby Schmidt, Birger Nygaard og Ole Buchardt Olesen
Landsforeningen af Menighedsråd (1) - Tom Ebbe Jakobsen
Kirken i Grønland (1) - (ledig)
Danes Worldwide (1) - Anne Marie Dalgaard
Grænseforeningen (1) - Jens Andresen
Kirkeligt Samfund/Grundtvigsk Forum (1) - Asta Gyldenkærne
Indre Mission (1) - Erik Lippert Bjørn
Indenlandsk Sømandsmission (1) - Nicolaj WIbe
Sea Health & Welfare (1) - René Andersen
Sømandskoneforeningen af 1976 (1) - Hanne Hansen
Danske Rederier og Færgerederierne (2) - Niels Højlund Hansen og Niels H. Bruus
Lederne Søfart, Maskinmestrenes Forening, CO-Søfart (2) - Sven T. Petersen og Gustav S. Hansen